Vidare till innehållet

Välkommen till Malmö FF, Daniel Bäckström!

Malmö FF är glada att presentera Daniel Bäckström som ny assisterande tränare i herrlaget. Avtalet gäller till och med 2022.

Daniel Bäckström är 32 årgammal och kommer närmast från en roll som assisterande tränare i Örebro SK, därhan har varit verksam sedan september 2017. Han har tidigare arbetat somakademichef i IFK Norrköping och varit huvudtränare i Norrköpingssamarbetsklubb IF Sylvia.

Daniel Bäckström ansluter till Malmö FF omgående och följer med på träningslägret i Marbella.

Daniel Andersson,sportchef

– Daniel är en ungtränare som redan har samlat på sig nyttig erfarenhet. Dels som akademichef iIFK Norrköping men han har även varit huvudtränare för ett seniorlag. Han harockså bra erfarenhet av rollen som assisterande tränare efter sina år i Örebro.Med sina meriter och sin kunskap om Allsvenskan kommer han att bli en stortillgång till staben.

– Han är duktiganalytiskt och kommer bland annat att vara värdefull för oss som länk mellanA-laget och ungdomslagen. Daniel kommer att lägga lite extra fokus på de yngrespelarna i A-truppen.

Daniel Bäckström

– Det känns väldigt braatt det är klart. Jag är förväntansfull och motiverad att ansluta tilltränarstaben och börja jobba. Jag hoppas bidra med en hyfsat bred kompetens därjag tidigare bland annat jobbat med analys, bygga på spelidén och att driva fotbollsträningute på planen.                 

– Malmö FF som klubb haren historia av att få fram duktiga, unga spelare och tillsammans ska vi fortsattjobba för att integrera spelare från akademin in i både trupp och startelva.Med ett så starkt A-lag är det naturligtvis en utmaning men det är en viktigdel för klubben historiskt och kommer även att vara det framöver.