Vidare till innehållet

Valfridsson: ”Tufft att förlora en match vi kontrollerar”

Damlaget förlorade första matchen för året när Bröndby IF blev för tuffa i lördagens träningsmatch.

Jonas Valfridsson om..

Resultatet och prestationen…
– Det borde inte slutat 2-0 till Bröndby. Det är en jämn match där vi kontrollerar spelet sista tredjedelen bättre än vad de gör men de är skarpare än oss. Vi har alldeles för många bra chanser för att inte göra mål idag, samtidigt som vi släpper till två eller tre avslut som de gör två mål på. Det är lite för enkla individuella misstag i de lägena. Det får vi jobba med. Men det känns tufft att förlora en match som vi kontrollerar så pass bra som vi gör.

Att släppa till två enkla mål…
– Jag tycker att vi måste bli mer cyniska i flera lägen. Det är ett par situationer där de tar taktiska gula kort och vi gör inte det i liknande lägen. Det här var egentligen den första matchen som var riktigt intensiv för oss med mycket närkamper. Där hade vi lite svårt att stå upp idag.

Spelarna som fick chansen från start…
– Vi har en del spelare som inte har startat så mycket under försäsongen. Överlag tycker jag vi blandar och ger lite. Alla spelare kommer undan med godkänt men vi behöver steppa upp lite för det räcker inte med godkänt.

Du måste ändra dina cookieinställningar för att kunna ta del av det här innehållet.