
Tre poäng i premiären: ”Vi kontrollerar dem bra”
Vi tar tre poäng med oss hem från den allsvenska premiären i Stockholm. Här är Henrik Rydströms tankar om matchen.
Djurgårdens IF – Malmö FF 0–1
Allsvenskan
Lördag 29 mars
3 Arena
Henrik Rydström efter segern
– Vi gör en helt okej första halvlek. Första kvarten pressar de oss högt och Lasse och Otto hamnade lite i att de spelade tillbaka istället för att spela förbi. Jag tycker att Arnor (Sigurdsson) är en av spelarna som hjälper till att bryta den pressen.
– Det var lite väntat att det såg ut så i början. Vi visste att de skulle kliva och gå på oss. Vi har tränat på konstgräs under veckan men det konstgräset ser inte ut som det på den här arenan. Precis som vi har en liten fördel när konstgräs kommer på besök hos oss har vi det lite tuffare på på konstgräs. Vi är inte vana vid hur bollen beter sig, här glider den liksom uppe på gräset. Det gynnade hemmaspelarna i början men efter en stund kom vi in i det.
– I andra halvlek spelar vi lite på resultatet och vi kan göra det lite bättre. Vi vinner bollen men tar inte hand om den vilket gör att de kan vinna tillbaka den. Men defensivt är jag väldigt nöjd. De får ett stort läge efter en fast situation där bollen kommer tillbaka och vi attacker inte bollen, men i övrigt tycker jag att vi kontrollerar dem bra utan boll.
– Jag är missnöjd med domarinsatsen men jag tycker att vi hanterar det väldigt bra. Vi gör några fantastiska omställningar där vi borde fått frispark men får det inte. Då löper vi ändå hem och skyddar vårt mål. Jag är supernöjd med de sakerna, och det var ett fall framåt jämfört med hur vi hanterade det förra året.