Rydström efter hemmaförlusten mot Mjällby
Huvudtränaren ger sin syn på lördagens hemmamatch mot Mjällby AIF.
Malmö FF – Mjällby AIF 1–3 (0–0)
Mål: Johansson (50), Stroud (58), Busuladzic (70), Gustafson (90+3)
Henrik Rydström om…
…den första mållösa halvleken.
– Vi visste på förhand att det skulle bli en tuff match. Vi möttes på Strandvallen för inte så längesen. Då var jag nöjd med hur vi klev och var modiga. Det tycker jag vi var i femton minuter i första halvlek. Lika missnöjd är jag med resten av halvleken. Vår backlinje kliver inte. Vi hanterar inte det som är Mjällbys styrka. Det blir för stora ytor mellan backlinje och mittfält. Det skapas inte någon farlighet men vi tvingas rycka ut och täcka skott och skydda straffområdet.
– Vi tar inte hand om bollen överhuvudtaget. Jag sa till spelarna att jag förväntar mig mer av dem. Vi behövde mer från var och en av våra offensiva spelare.
…den förlorade andra halvleken.
– Det är först en touch som går in. Sen går ett skott som inte känns som en stor chans in mellan Robins ben. Det gör något med matchen. Vi börjar spela med desperationen vi saknade efter inledande kvarten. Det kunde väl blivit 2–2 när Stefano avslutar. Men Mjällby jobbar sig till marginalerna och vi hade inte förmågan att få utdelning på trycket vi hade.