
Peter Wettergren ny assisterande tränare i herrlaget
Vi välkomnar Peter Wettergren till Malmö FF som ny assisterande tränare för herrlaget.
Peter Wettergren föddes i Östergötland och inledde 1997 sin tränarkarriär i den lokala klubben Ödeshögs IK. Efter en flerårig sejour i Motala AIF anställdes han 2004 av IF Elfsborg och bildade där tränarpar med Magnus Haglund. 2006 förde duon IF Elfsborg till klubbens första SM-guld på 45 år. Det blev ytterligare ett allsvenskt guld med Boråsklubben för Wettergren innan han lämnade för en roll som assisterande i FC Köpenhamn.
Det blev ett år i Danmark innan den då nytillträdde svenska förbundskaptenen Janne Andersson handplockade Wettergren som assisterande till landslaget. Det blev omedelbart succé och tillsammans förde de Sverige till kvartsfinal i VM 2018 – den bästa placeringen ett svenskt herrlandslag presterat i ett världsmästerskap sedan 1994. Sverige kvalificerade sig även till EM 2020 där laget vann sin grupp före Spanien, Slovakien och Polen innan det blev respass mot Ukraina i åttondelsfinal.
Sedan slutet av 2023 har Peter Wettergren arbetat som teknisk direktör på Svenska Fotbollförbundet.
Nu välkomnar vi honom till Malmö FF som ny assisterande tränare!
Ola Toivonen, assisterande sportchef:
– Peter besitter en erfarenhet och kunskap som är på den yttersta nivån. Hans ledarskap och tydlighet är en bidragande orsak till att vi rekryterar honom. Dessutom är han en härlig person som skapar en fin energi i gruppen och har en relation med spelarna som gör att de känner sig delaktiga och viktiga hela tiden.
Peter Wettergren:
– Det känns fantastiskt att få jobba i en sådan här superproffsig miljö och få komma till en av Sveriges absolut största klubbar. Laget har varit inne i en tyngre period under våren, men det är så det funkar och man kan inte alltid ligga i toppen av en serie. Då handlar det om att kavla upp ärmarna ännu mer och jobba stenhårt varje träning.
– Under min tid i landslaget reste jag runt i landet och träffade bland annat Henrik [Rydström] i Kalmar och Theodor [Olsson] i Sirius. De är kloka fotbollstränare med många bra idéer och jag ser fram emot att börja arbeta tillsammans med dem och den övriga ledarstaben i Malmö FF.
– Jag har jobbat med många av spelarna i klubben tidigare, framför allt i landslaget. Och mött många spelare under min tid som tränare i Elfsborg. Det är härliga människor och bra killar som jag har byggt en relation med under en längre tid. Det är den anknytningen jag har till Malmö, sedan har jag såklart mött MFF och alltid sett upp till dem och den starka organisation som finns.