Vidare till innehållet

Oavgjort i träningsmatchen: ”Saker börjar sätta sig”

VI gick upp i en 2–0-ledning i första halvlek men i den den andra, när mängder av byten genomfördes, kunde FC Midtjylland både reducera och kvittera. Trots detta är tränare Guillermo Molins väldigt nöjd med vad han ser.
"Saker börjar sätta sig lite. Spelarna är oerhört lyhörda", säger han.

Malmö FF – FC Midtjylland 2–2
Träningsmatch
Lördag 26 juni
Eleda Stadion

Målskyttar
Malmö FF: Oscar Sjöstrand (12′), Adrian Skogmar (28′)
FC Midtjylland: Stanley Ihenacho (69′), Abdou Aziz (83′)

Tränare Guillermo Molins efter matchen

– Första halvlek är väldigt bra. Vi startar okej men ju längre vi kommer in i matchen ser det mycket bättre ut för då gör vi det vi har jobbat på. Vi gör två mål, kunde gjort tre eller fyra. Men vi kunde också släppt in ett eller två.

– Starten av andra halvlek var lite sömnig, men vi kom in i matchen igen och skapade ett par chanser. Sen när vi byter halva laget och de byter halva laget och vi fortsätter byta så försvinner rytmen. Så det är svårt att göra en bedömning av sista halvtimmen. Men allt som allt är jag jättenöjd.

– Så länge det är en match som är i rytm är jag nöjd. Det blir svårt för spelarna med så många byten. Relationerna finns inte där. Vår vänsterkant under sista halvtimmen hade inte spelat en sekund ihop innan den här matchen. Så det får man ta med sig i ryggsäcken.

– Saker börjar sätta sig lite. Spelarna är oerhört lyhörda. De tar till sig, de vill lyssna, de vill spela ihop. Det syns på dem. Sen är vi bara elva träningspass in i processen så man kan inte begära så mycket mer än det vi fick se idag. Det kommer bara bli bättre, men om man tänker på den korta tiden vi haft tillsammans så är det vi ser idag superbra.