MFF är med i eAllsvenskan 2020
Den 10 mars är det säsongsstart för den andra säsongen av eAllsvenskan. Malmö FF är en av tjugo svenska klubbar som gör upp om titeln.

MFF blev den första historiskamästaren i eAllsvenskan 2019 efter seger mot Örebro SK i finalen. Årets lagkompositionbestår av en ny spelare och ett bekant ansikte. Zackarias ”Zackey” Johanssonhade en viktig roll i MFF:s lag som tog hem eAllsvenskan 2019 och han får nusällskap av Simon ”Zimme” Nystedt.
Precis som förrasäsongen samarbetar MFFESPORT med Esports HP, ett multiprofessionellt hälsoteamsom innefattar en psykolog, en fysioterapeut, en ergonom och en dietist somkommer att arbeta med laget under säsongen.
eAllsvenskans andrasäsong är indelad i tre olika faser. Först ut är ett fyra veckor långtonlinespel där klubbarnas seedning till fas två avgörs. Fas två består av ettstudiogruppspel med fyra grupper om fem lag vardera och spelas den 9–10 april.De två bästa lagen i varje grupp kvalificerar sig för den avgörandesäsongsfinalen i maj.
MFF:s matcher i onlinespelet kommer att sändas på twitch.tv/mffesport. Studiogruppspelet och säsongsfinalerna sänds via Dplay samt genom eAllsvenskans kanaler på YouTube och Twitch.