Malmö FF förlänger med Jens Stryger
Malmö FF förlänger kontraktet med Jens Stryger. Högerbackens nya kontraktet sträcker sig över 2027.
Födelsedatum: 21 februari 1991
Tidigare klubbar: Bröndby IF, FC Nordsjälland, Austria Wien, Udinese, Trabzonspor
Kontraktslängd: 2027
Jens står noterad för 54 landskamper för Danmark och har deltagit i två VM- och ett EM-slutspel. Han inledde sin professionella fotbollskarriär i Bröndby IF. Det blev 105 tävlingsmatcher där innan han gick vidare till FC Nordsjälland. Han lämnade sedan Danmark för spel i Austria Wien och stannade i fem säsonger innan flyttlasset gick vidare till Udinese i Serie A. Totalt spelade han 142 Serie A-matcher och noterades för fem mål och nio målgivande passningar i den norditalienska klubben. Efter det blev det två säsonger i turkiska Trabzonspor innan han i januari 2024 skrev på för Malmö FF.
I Malmö FF har Jens vunnit ett SM-guld och ett cupguld, han har spelat 97 tävlingsmatcher i vilka han gjort tre mål och sex assist. Han har varit med och tagit laget till två gruppspel i Europa League.
Nu förlänger Malmö FF kontraktet med Jens Stryger. Det nya kontraktet sträcker sig över säsongen 2027.
Philip Berglund
– Jens har varit tydlig med att han vill vara med på den här resan som vi nu gör. Vi är väldigt glada över att Jens stannar och bidrar med sin erfarenhet och professionalitet i vardagen.
Jens Stryger
– Jag älskar att spela i Malmö FF. Jag har haft en fin känsla ända sedan jag kom hit första dagen 2024. Jag älskar att komma till träningen varje dag, jag älskar atmosfären och miljön i klubben och självklart älskar jag att spela inför supportrarna inne på Eleda Stadion.
– Det nya kontraktet gör att jag känner ett lugn inför hösten och kan koncentrera fullt ut på mitt spel. Det nya tränarteamet som har kommit in känns väldigt spännande och jag tror verkligen att vi kan få ut något riktigt bra av det här, och det vill jag verkligen vara med och bidra till.