Malmö FF avslutar samarbetet med Miguel Angel Ramirez
Föreningens styrelse har, i samförstånd med den operativa ledningen, beslutat att entlediga Miguel Angel Ramirez från posten som huvudtränare.
Under tisdagen har Miguel Angel Ramirez underrättats om att han med omedelbar verkan entledigas från posten som huvudtränare för föreningens herrlag.
Samtidigt lämnar även assisterande tränare Endika Gavina och Head of Performance Cristobal Fuentes sina poster.
Vid lördagens match mot Halmstads BK på Eleda Stadion leds Malmö FF:s herrlag av Guillermo Molins och Mario Chavez.
Processen med att rekrytera en ny huvudtränare är i full gång och kommer från och med måndag att ledas av sportchef Philip Berglund.
Malmö FF tackar Miguel Angel Ramirez för den tid han lagt ner i föreningen och önskar honom lycka till framöver.
Zlatko Rihter, ordförande:
– Vi har under våren kunnat konstatera bristande sportsliga prestationer och resultat som lag och vi har inte lyckats med att utveckla våra spelare individuellt enligt våra målsättningar. Det är orsakerna till att vi beslutat att gå skilda vägar med Miguel.
– Vi tackar Miguel för hans entusiasm och engagemang under tiden i Malmö FF och önskar honom lycka till i framtiden.