IK Sirius – MFF 0–1

Vinst i Uppsala efter Rieks mål tidigt i andra halvlek.
Hemmalaget hittade tidigt flyt i spelet och fick även denförsta målchansen när Dahlin enhandsräddade en nick på hörna. MFF kontrade meddansk dubbelchans där både Christiansen och Rieks avlossade tunga skott –tyvärr utan att leta sig förbi målvakten.
Strax innan halvlekens slut fick Antonsson ett gyllene lägenär han kom inrusande med bollen i straffområdet men störd av en försvararegick avslutet utanför. Och när Markus Rosenberg därpå vann luftduell på enhörna borde de många chanserna ha betalat av sig. Men nicken gick ovanför ochförsta halvlek slutade mållöst.
Domaren hade knappt hunnit blåsa igång den andra halvlekeninnan MFF äntligen fick utdelning. Sören Rieks tog emot en retur och placeradein 1–0 vid den högra stolpen. IK Sirius hade mycket boll efter MFF:sledningsmål men klarade inte att omsätta det till målchanser.
Det var istället MFF som hotade framåt. När Antonssonnickade från nära håll med tjugo minuter kvar borde det blivit utökad ledningoch kort därpå räddade hemmalaget dessutom en boll på mållinjen efter entrasslig situation. När klockan tickade upp mot 90 minuter kom inbytte Gallhelt fri men bollen rullade för långt efter en lite hård touch och målvaktenkunde enkelt svepa upp den.
Det fanns tillräckligt med klara målchanser för att görabåde ett och två mål till. Men de tre poängen fick oavsett följa med i bagagethem!
Uwe Rösler efter matchen
– Målen kommer så länge vi fortsätter att producera chanser.Jag är inte orolig. Vi kom hit för att få tre poäng och det ordnade vi. Vi harutmaningar i försvaret och måste ge spelarna stort beröm för hur de löstesituationen.
– Vi har haft matcher där vi spelat bättre men förlorat. Vifår bygga vidare på det positiva. Vi höll nollan och visade starkt mentalitet, vilketvar det som gjorde oss bra förra året. Det här är ännu ett steg i rätt riktning.
Laguppställning
Johan Dahlin
Andreas Vindheim, Rasmus Bengtsson, Oscar Lewicki, Eric Larsson
Erdal Rakip (69’ Gall), Anders Christiansen (69’ Traustason), Fouad Bachirou,Sören Rieks
Markus Rosenberg, Marcus Antonsson
Ersättare: Dusan Melicharek, Arnór Traustason, GuillermoMolins, Anel Ahmedhodzic, Romain Gall, Franz Brorsson, Jo Inge Berget.
Mål
IK Sirius:
Malmö FF: Rieks (46’)
Varningar
IK Sirius: Lindberg (37’), Björkström (43’), Björnström (90’)
Malmö FF: Rosenberg (51’)