Vidare till innehållet

Emelie Borg säljs till Eskilstuna United

Malmö FF är överens med Eskilstuna United om en permanent övergång för målvakten Emelie Borg

Emelie Borg kom till Malmö FF första gången 2022, då som lovande målvaktstalang från Lunds BK. Efter att initialt ha tillhört MFF:s F17-lag gjorde Emelie Borg A-lagsdebut i DM-matchen mot Röke IF i maj 2023.

Inför hösten 2023 lämnade Emelie Borg Malmö FF för att flytta till Manchester, där hon spelade för Macclesfield FC Academy innan Borg återvände till MFF inför säsongen 2024.

Drygt ett och ett halvt år senare står det nu klart att Emelie Borg lämnar föreningen efter att Malmö FF kommit överens med Eskilstuna United om en permanent övergång.

Vi önskar Emelie stort lycka till i Eskilstuna!

Maxim Khalil, assisterande sportchef

– Emelie kom tillbaka till Malmö FF inför 2024 och har konkurrerat på ett professionellt sätt. När hon nu får chansen i en annan miljö ville vi inte stå i vägen. Jag vill rikta ett stort tack till Emelie för hennes insatser i MFF och önskar ett stort lycka till framåt.