Vidare till innehållet

Malmö FF lånar ut fyra spelare till BK Olympic

Malmö FF lånar ut Joakim Persson, Sashwat Rana, Yassin Mohammed och Israel Anum till BK Olympic den kommande säsongen.

Joakim Persson

Position: Målvakt

Joakim Persson flyttades upp till A-truppen i början av 2024 och gjorde sin tävlingsdebut i cupmatchen mot Torslanda IK i december samma år. Knappt två veckor senare fick han chansen från start i Europa League-matchen mot Galatasaray SK. Under 2025 fortsatte han att vara en del av målvaktsbesättningen i A-truppen och nu lånas han ut till BK Olympic för att få kontinuerlig speltid på seniornivå.

Sashwat Rana

Position: Försvarare

Inför säsongen 2024 lämnade Sashwat Rana FC Köpenhamn för Malmö FF. Förra säsongen var han en bärande spelare i P19-laget som bland annat vann Ligacupen under våren och kom trea i P19 Allsvenskan. Prestationerna i P19 resulterade i ett A-kontrakt med Malmö FF som sträcker sig till och med 2028.

Yassin Mohammed

Position: Anfallare

Yassin Mohammed kom till Malmö FF:s P19-lag under förra säsongen från WAFA Academy i Ghana. På elva matcher i P19 Allsvenskan stod han för sju mål och fick också chansen att träna med A-truppen under hösten.

Israel Anum

Position: Försvarare

Israel Anum anslöt till Malmö FF och vårt P19-lag våren 2025 och var tidigt uppe och tränade med A-laget. Under fjolåret hann han göra nio matcher i P19 Allsvenskan, varav sju från start. Det här året inledde han i Marbella och var med på A-truppens andra träningsläger i Spanien. Nu väntar en utlåning till BK Olympic för att samla på sig erfarenhet från seniorspel.