Vidare till innehållet

Josef Ibrahim provtränar med Malmö FF

När Josef besökte Malmö FF i somras fick han avbryta sin provträning bara efter en liten stund på grund av skada och snopet återvända till Örebro. Nu är han tillbaka på nytt.

I söndags såg Josef U21-landskampen på Swedbank Stadion och igår gjorde han sitt första träningspass med Malmö FF. I eftermiddag(start 14.30) gör han sitt andra pass på träningsplan 9.

Josef Ibrahim, född 1991, är en offensiv mittfältare från Örebroklubben BK Forward där han i A-laget oftast är yttermittfältare. Josef är 177 centimeter lång och väger 69 kilo.

Så här uttalade sig Leif Engqvist om Josef i somras:
– Han är en offensivt lagd spelare med god teknik, bra steg och kvicka fötter som är bra på att utmana en mot en – man kan säga att han är jämförbar med Jiloan Hamad och Jimmy Durmaz, inte bara för att de kommer från samma klubb.

Du måste ändra dina cookieinställningar för att kunna ta del av det här innehållet.