
Henrik Rydström inför BP borta
Här är Henrik Rydströms tankar inför lördagens allsvenska bortamatch mot IF Brommapojkarna.
IF Brommapojkarna – Malmö FF
Allsvenskan
Lördag 26 maj, kl 15.00
3Arena

Henrik Rydström om…
…formen:
– Jag tycker vi har varit stabila en längre tid och gett oss möjligheten att vinna matcher. Nu har vi vunnit också. Det är klart att vi vill bygga vidare på det. Sen vet vi att BP är ett av de bästa kontringslagen i serien och det var så de sårade oss här hemma. Det finns saker i deras sätt att spela som vi måste eliminera. Men jag tycker vi har fått en bra känsla. Vi känner att när vi gör våra saker på ett bra sätt så är vi svåra att bryta ner.
– Mot Riga tyckte jag vi släppte loss på ett bra sätt, det vill vi göra varje match. Det känns som det är mer och mer upp till oss själva och den här gruppen tar kliv hela tiden. Vi behöver inte addera massa saker, sen vill vi så klart komma till ännu fler målchanser och så vidare. Men det handlar inte om att addera saker i spelet utan att fortsätta skapa den här övertygelsen, som blir enklare när vi gör bra resultat och bra prestationer.
…täta matchandet med många resor:
– Det är klart att det är enklare när du får kvitton i form av prestationer och resultat på att ”okej, fan vi blir bättre”. Sen har Robin kommit in och gett oss energi, Andrej har kommit in och Pontus har kommit tillbaka. Det är många saker som har gjort att vi har fått en kvalitet i gruppen som höjer upp nivån på allting. Det känns som spelarna mår bra av att spela många matcher, så det är bara positivt.

Motståndarkollen
IF Brommapojkarna är kanske mest känd för sin omfattande ungdomsverksamhet. Med 260 lag i seriespel och 4 000 aktiva spelare så sägs BP vara den fotbollsförening i Europa med flest aktiva och ledare. Man har också fostrat spelare som Dejan Kukusevski och Lucas Bergvall som båda spelar Premier League-fotboll i Tottenham Hotspur. Som elitförening har man oftast befunnit sig ett eller två steg ner i seriesystemet, man har 36 säsongen i näst högsta divisionen. Nu spelar man sin åttonde säsong i Allsvenskan och man ligger på plats nummer 32 i de allsvenska maratontabellen med 226 poäng, 3656 poäng bakom Malmö FF på förstaplatsen. Men det finns stora möjligheter till att lyfta ett snäpp i tabellen, bara två poäng före, på plats 31, ligger IS Halmia.
Formen
Brommapojkarna har visat fin form den senaste tiden, och tog tre raka segrar mot Degerfors IF, IFK Norrköping och Östers IF. Förra helgen blev det dock förlust borta mot Hammarby med 3-2, efter att man haft en 2-0 ledning fram tills minut 54. BP ligger i nuläget 10:a i den allsvenska tabellen, med sex vinster, en oavgjord och nio förluster.
Spelare
Förra årets allsvenska skyttekung Nikola Vasic skrev inför säsongen ett nytt kontrakt med klubben men är långtidsskadad. I vintras tappade man också spelare som försvararen Alexander Jensen (Aberdeen FC), mittfältaren Ludvig Fritzson (Zagłębie Lubin) och målvakten Lucas Hägg-Johansson (IF Elfsborg). In kom i stället bland annat försvararen Oliver Zandén (Toulouse), målvakten Davor Blazevic (Hammarby IF), försvararen Even Hovland (BK Häcken) och anfallaren Nabil Bahoui som var klubblös.
Senaste startelvan
Leo Cavallius – Oliver Zandén, Eric Björkander, Even Hovland – Victor Lind, Adam Jakobsen, Serge-Junior Ngouali, Kevin Ackermann, Alex Timossi Andersson – Daleho Mohsen Irandust – Ezekiel Alladoh