Första passet med Prahl

Skapad 2001-12-03

Trettiotalet åskådare och nästan lika många MFF-spelare samlades i Atleticum för den första träningen med nye tränaren Tom Prahl. Det är nu också klart att Jimmy Tamandi lämnar MFF.

Spelträning på eftermiddagarna
- Under mina sex år i Halmstad var där aldrig en människa och tittade på träningarna, berättade Tom Prahl efter att ha genomfört sitt första "officiella" träningspass med MFF.
Inte för att det utspelades några tumultartade trängselscener inne på Atleticum i förmiddags, men ett trettiotal intresserade hade samlats; en del murvlar och en del som nog bara ville vara där, trots att underhållningsvärdet får sägas vara begränsat. Spelarna gjorde några löpvarv, lättare styrketräning och fick lyssna på en genomdragning av nye tränaren. Mot slutet blev det även lite five-a-side-spel i den intilliggande kombihallen.
- Fram till jul kör vi sju pass i veckan, med fysbetonad inomhusträning på förmiddagarna och spelträning utomhus på eftermiddagarna, berättade Tom Prahl, som betraktar den första tiden som "lite smekmånadsaktig" - alla vill göra ett gott intryck på alla.

Tamandi lämnar MFF
Fram till jul skall dock MFF-truppen spikas, 22 man plus tre lärlingsplatser - det innebär att ett par namn måste bort. 21 december är "deadline".
- Då får ett antal spelare besked. Det första året satsar vi på att få fram en kärntrupp, som vi sedan kan bygga vidare på ytterligare, säger Tom Prahl.
I den truppen ingår inte Jimmy Tamandi, som igår kväll meddelade att han skriver på ett treårskontrakt för AIK.
- Jag ser gärna malmöpågar i laget, och tycker det är synd att Jimmy har tagit ett sådant beslut. Men samtidigt önskar jag honom förstås lycka till, kommenterar Tom Prahl.
Förutom de spelare som varit i eller närmast kring A-laget under den allsvenska hösten var Gezim Osmani, Fredrik Jönsson, Gudmundur Mete, Ylli Shabani, Marcus Winquist, Richie Oteng Mensah och Kenneth Gustavsson med på träningen, plus provspelande T

Bookmark and Share

Fotboll mot rasism

Anmäl ditt 12-årslag

Succén fortsätter! Nu är det dags att anmäla ditt P12- eller F12-lag till MFF:s Fotbollsturnering mot rasism som spelas runt om i Skåne med finalspel på Swedbank stadion. Läs mer

Sommarakademin

Sommarakademin

Pojkar födda 2001 kan fortfarande anmäla sig till Sommarakademin. Åldersgruppen 2000 är däremot fullbelagd. Läs mer

Klubbstolar och loger

Se MFF från första parkett

Med en egen klubbstol eller loge stödjer du klubben och får en fotbollsupplevelse för dig och dina kunder på köpet. Läs mer

Följ Malmö FF på:

MFF-kalendern

Gör ditt liv himmelsblått

Med MFF-kalendern kan du planera din tillvaro efter matchdagar och träningsschema. Till kalendern

Nyhetsbrev

Vill du få MFFs nyhetsbrev?

Häng med i allt som händer i MFF. Registrera dig på länken nedan för att ta emot vårt nyhetsbrev med bl.a. senaste nytt inför samtliga matcher. Läs mer

 
Namnsponsor
Swedbank
Dräktleverantör
Puma
Tribunsponsorer
eon Falcon PEAB Sydsvenskan
Officiella sponsorer
BE Group Elitfönster JMS Mercedes Benz


Sova Svenska Spel Sydtotal