Säsongskortet allsvenskan Säsongskortet combi

Snart är Daniel inte bara pappa till målen

Skapad 2011-07-02

Daniel Larsson är inte nöjd med sin säsong så här långt, och han är fortfarande lite förbannad över vad som hände i matchen mot Gais. Men väskan är packad och han är redo – och då talar vi inte om sommartransfern.

När Daniel Larsson möter upp för en sommarfika och pratstund på det fridfulla Davidshallstorg är första frågan given: har du packat väskan? Men den får dröja lite. Det faller sig istället naturligt att, två dagar efter bortamatchen mot Gais (2-0), inledningsvis undra hur det känns i ansikte och huvud. Och efter den mycket vårdslösa sparken Daniel fick av en Gais-försvarare i första halvlek – utan någon som helst åtgärd från domarens sida. Daniel är fortfarande förbannad över det som hände.

– Det är klart att ilskan sitter kvar. När jag vaknade imorse var kudden blodig, det var inte så mysigt… annars är jag ju inte skadad, så det är lugnt. Men domarinsatsen…. jag var på väg mot ett friläge och fick inte ens frispark. Och sen åker Danne ut i en liknande situation! Efter det blir matchen väldigt svårspelad för oss.

Hårt jobb för MÅLchanser
Onekligen. Gais tog ledningen redan i andra minuten av matchen. Daniel Larsson fick sparken i huvudet tio minuter innan paus. Daniel Andersson fick rött kort direkt en kvart in i andra halvlek. Gais gjorde 2-0 efter 75 minuter. Wilton Figueiredo fick sin andra varning två minuter senare. Gais seger var ickedestomindre tämligen rättvis. Och MFF har haft svårt att göra mål på sista tiden. Daniel Larsson ger sin syn på saken.

– När vi har anfallit har vi inte lyckats behålla trycket däruppe. Vi har inte fått grepp om andrabollarna, utan fått jaga boll och börja om nerifrån igen. Vi har fått springa oerhört mycket i de senaste matcherna, och då kan det bli jobbigt att hålla det där extra fokuset i de avgörande lägena. Vi får arbeta otroligt hårt för våra målchanser för närvarande.

Inte nöjd
Guldåret 2010 stod Daniel Larsson för 10 mål och 10 framspelningar, vilket räckte till seger i All-svenskans assistliga. I år har det hittills blivit skapliga fyra mål och tre pass.

– Jag kan inte säga att jag är nöjd med min säsong så här långt. Jag är anfallare och vill alltid göra mål, i varje match.
Men frågan är om Daniel Larsson har packat väskan. Efter två säsonger och SM-guld med MFF ryktades han i vintras vara nära en övergång till tyska Kaiserslautern, men klubbarna blev inte överens om övergångssumman då. Nu öppnar det så kallade transferfönstret igen.

– Det var nära i vintras, och visst var det riktigt intressant för mig. Mitt mål är att få spela lite längre söderut, och Bundesliga är en stor liga idag. Jag var redo att sticka då, men om och när det blir spekulerar jag inte i nu.

Mot BB
Fast det var inte flyttväskan till proffslivet som den där frågan gällde. Det finns en annan, omtalad väska, för en given situation: väskan med förnödenheter att ha med sig till BB. Den 8 juli är datumet satt till nedkomst för Daniel och flickvännen Louises första barn. Det vill säga, vilken dag som helst nu kan Daniel bli far. Väskan?

– Jodå, den är packad och redo att kastas in i bilen. Vi är beredda.

Och en klassisk sportfråga funkar också i detta sammanhang: ”Hur känns det?”
– Ja du… just nu förvånansvärt lugnt faktiskt, men det beror nog på att Lousie också är lugn, så jag har liksom ingen anledning att stressa upp mig. Men när vi fick reda på att vi skulle få barn, det, var det en oerhört mäktig känsla, svår att beskriva. Sen blir det väl en enorm… ja chock i början. Men en väldig massa glädje också förstås.

Text: Tobias Christoffersson

Denna intervju är hämtad från senaste matchtidningen Avspark.I detta nummer kan man läsa följande:

*Blåögt med Per Ågren
*Supportern som följt MFF i Europa under 32 år
*Fem frågor till Rikard Norling
*Vad Janne Andersson i IFK Norrköping tror om matchen
*Årets sommarakademi

Klicka här för att ladda ner nya Avspark(Pdf 10 MB)

Tillsammans får vi ett bättre Malmö

Fotbollsakademin

Fotbollsakademien

Akademiuttagningen fullständig

I Malmö Idrottsgrundskola finns de bästa förutsättningarna för att kombinera högklassig träning med en gedigen utbildning. Nu är uttagningen till samtliga idrotter klar. Klicka nedan för att se listan. Läs mer

Klubbstolar och loger

Se MFF från första parkett

Med en egen klubbstol eller loge stödjer du klubben och får en fotbollsupplevelse för dig och dina kunder på köpet. Läs mer

Följ Malmö FF på:

MFF-kalendern

Gör ditt liv himmelsblått

Med MFF-kalendern kan du planera din tillvaro efter matchdagar och träningsschema. Till kalendern

Nyhetsbrev

Vill du få MFFs nyhetsbrev?

Häng med i allt som händer i MFF. Registrera dig på länken nedan för att ta emot vårt nyhetsbrev med bl.a. senaste nytt inför samtliga matcher. Läs mer

 
Namnsponsor
Swedbank
Dräktleverantör
Puma
Dräktsponsor
ICA
Tribunsponsorer
eon Carlsberg PEAB Sydsvenskan
Officiella sponsorer
BE Group Elitfönster Intersport JMS


Mercedes Benz Sängar Svenska Spel Sydtotal