Säsongskortet allsvenskan Säsongskortet combi

Inför bortamatchen mot Djurgården

Skapad 2010-09-19

Med sju omgångar kvar beger sig MFF till Stockholm för en svår bortamatch mot formstarka Djurgården. Ulrich Vinzents, Agon Mehmeti och Daniel Larsson är tillbaka i den himmelsblå matchtruppen.

Djurgårdens IF – Malmö FF

Stockholms Stadion måndag 20 september 19.00

Malmö FF:s trupp:

Målvakter: 27. Johan Dahlin, 30. Dejan Garaca.

Försvarare: 2. Ulrich Vinzents, 4. Joseph Elanga, 8. Daniel Andersson, 15. Pontus Jansson, 20. Ricardinho.

Mittfältare och anfallare: 5. Miljan Mutavdzic, 7. Daniel Larsson, 9. Wilton Figueiredo, 10. Rick Kruys, 11. Jeffrey Aubynn, 14. Guillermo Molins, 17. Ivo Pekalski, 21. Jimmy Durmaz, 24. Agon Mehmeti, 26. Jiloan Hamad, 44. Dardan Rexhepi.

Skadad/rehab/sjuk: 6. Markus Halsti, 16. Yago Fernández, 25. Dusan Melichárek, 29. Jasmin Sudic.
Avstängd: 16. Yago Fernández.

Ok, Djurgården förlorade i förra omgången, 1-2 borta mot Åtvidaberg, men med fyra raka segrar innan dess annars verkar 00-talets mesta mästare efter en kvalfylld säsong ha vaknat till liv något.

– Det blir en tuff match. Men så är det i slutet på en säsong, det är tuffa matcher hela tiden. Vi vet vad vi måste göra, och vi kommer att möta ett bra Djurgården som har gjort bra resultat på sin hemmaarena och spelat bra fotboll.

Det säger Roland Nilsson inför MFF:s bortamatch på Stockholms Stadion måndag kväll.

Hur tror du Att Djurgården kommer att uppträda?
– Det är svårt att säga. Men vi ska se till så att vi klarar av det oavsett hur de uppträder.

I MFF-truppen är Agon Mehmeti och Daniel Larsson tillbaka från sina avstängningar, samt glädjande nog även Ulrich Vinzents, vars bristning i ena lårbaksidan läkt förhållandevis snabbt.

Dessvärre ingav en annan lårbaksida viss oro under söndagens förmiddagsträning inne på Malmö Stadion: Johan Dahlins.

– Johan känner sig lite stel i baksidan, och det var bättre att ta det lugnt idag och ladda batterierna. När vi kommer in i slutet av säsongen får man var lite extra försiktig, säger Roland och verka vara i ganska trygg förvissning om att hans förstamålvakt står mellan stolparna också måndag kväll.

Utan hopp om medverkan är däremot Ulrich Vinzents ersättare i derbyt mot HIF, Markus Halsti, som sedan dess gått och blivit ordentligt förkyld. Och även så Yago Fernández, som ju tvingades lämna derbyt i slutet av första halvlek med en bristning i vaden.

Sju matcher kvar av Allsvenskan. MFF har nu åtta raka matcher utan förlust, varav sju segrar, och leder serien tre poäng före HIF. Den fantastiska derbysegern i onsdag ännu färsk på näthinnor och i medvetande.

Hur har det gått att ladda om?
– Vi sög på karamellen dagen efter matchen och hade också en ledig dag… sedan började vi preparera oss för nästa match. Och det tycker jag killarna har klarat av bra. Fokus har varit där på träningarna, säger Roland.

Tobias Christoffersson

Tillsammans får vi ett bättre Malmö

Fotbollsakademin

Fotbollsakademien

Akademiuttagningen fullständig

I Malmö Idrottsgrundskola finns de bästa förutsättningarna för att kombinera högklassig träning med en gedigen utbildning. Nu är uttagningen till samtliga idrotter klar. Klicka nedan för att se listan. Läs mer

Klubbstolar och loger

Se MFF från första parkett

Med en egen klubbstol eller loge stödjer du klubben och får en fotbollsupplevelse för dig och dina kunder på köpet. Läs mer

Följ Malmö FF på:

MFF-kalendern

Gör ditt liv himmelsblått

Med MFF-kalendern kan du planera din tillvaro efter matchdagar och träningsschema. Till kalendern

Nyhetsbrev

Vill du få MFFs nyhetsbrev?

Häng med i allt som händer i MFF. Registrera dig på länken nedan för att ta emot vårt nyhetsbrev med bl.a. senaste nytt inför samtliga matcher. Läs mer

 
Namnsponsor
Swedbank
Dräktleverantör
Puma
Dräktsponsor
ICA
Tribunsponsorer
eon Carlsberg PEAB Sydsvenskan
Officiella sponsorer
BE Group Elitfönster Intersport JMS


Mercedes Benz Sängar Svenska Spel Sydtotal