Malmö FF

5   Malmö FF - Köge   1

Malmö IP, 23 januari 2010 kl 13.00

Smakstart med mersmak

Trots kyla i luften och halka på plan verkade såväl publik som spelare trivas på nya försäsongsarenan Malmö IP, och med 5-1 över Köge fick MFF en flygande start på 2010 samt en fin förstanotering i jubileumsårets kommande matchrad.

Aldrig är det så skönt att gå på match som i januari. Det är kanske inte så spännande. Eller vackert. Eller särskilt givande. Men det är så skönt, för det finns inga förväntningar och inga krav. Bara lätthet, bara möjligheter. Bara det gnistrande glada återseendet - med laget, med tröjorna i fri luft och klart ljus, med alla spelarna och deras personligheter på plan. Det helt öppna sinnet, ännu oförstört av måltorka och poängtapp (och må det så förbli), så hungrigt på de första intrycken.

Efter det karga Heleneholm, det trånga Kulladal och den välstängslade plan 9 har så MFF-vinterträningsmatchen som arrangemang med flytten till Malmö IP tagit språnget in i en ny dimension. En riktig fotbollsarena, med riktiga läktare, matchur, speaker och ordentlig försäljning. Visst, lite av charmen försvinner också när man inte kan trängas alldeles intill sidlinjen och höra allt som sägs och nästan ta på humöret på plan. Likväl: bättre kan det knappast bli.

Upplagt alltså för en trevlig eftermiddag på Malmö IP, och trevlig blev den. MFF tog tag i matchen tämligen omedelbart, fick ett tidigt ledningsmål och behöll initiativet mer eller mindre hela tiden -med undantag för ett par minuter efter Köges kvittering – och vann överlägset . Målen rann in ett efter ett, och även om det efterhand stod klart att danskarna bjöd rätt beskedligt motstånd, så är det frågan om ett så här pass välspelande MFF setts såhär tidigt på säsongen tidigare under det tredje årtusendet. Det märks verkligen att laget ligger ett par veckor längre fram i träningen och har haft fler bollpass än vanligt. Verkligen roligt att se.

Roland Nilsson ställde Dejan Garaca i mål – Johan Dahlin iväg med landslaget och Dusan Melichárek skadad – och gav alla utespelare han hade tillgängliga, närmare bestämt sjutton stycken, minst en halvleks speltid. Hela matchen spelade mittlåset Sudic-Halsti, medan Ivo Pekalski, Rick Kruys och Robert Åhman Persson hyfsat jämnt delade på de 180 minuternas speltid på de två centrala mittfältsplatserna. Ytterbackar, yttermittfältare och forwards fick varsin halvlek. Att ”centralblocket” förblev rätt konstant förde också det positiva med sig att laget inte blev så plottrigt och förflackat så som lätt blir fallet med många byten.

Det var nog många på läktarna som höll en tumme för att Edward Ofere skulle få näta i första matchen, och direkt knyta an det nya året till sin målrika höst 2009. Det lyckades han förvisso inte göra ifjol (efter sin lika fina höst 2008) trots 1-4-målet i premiären mot FCK, men nog såg Eddie både självsäker och målsäker ut idag. 1-0 dundrade han in med en fin halvvolley redan i 8:e minuten – enastående förarbete av Aubynn och Asanovski - och 3-1 satte han halvtimmen senare med ett stensäkert avslut förbi utrusande Kögemålvakt. Och däremellan ett ypperligt (fri)läge för ett hattrick då avslutet gick i stolpen.

Köge kvitterade och hade (fril-)läge till ledningsmål på för delar av MFF-försvaret mindre smickrande sätt, men det var också delar av MFF-försvaret som fixade 2-1-målet i den 24:e minuten på en hörna. Jasmin Sudic skarvade Aubynns vänsterhörna och Markus Halsti nickade in bollen i mål. Halsti var också inblandad i MFF:s 4-1-mål dryga kvarten in i andra halvleken, också den, glädjande nog, på en fast situation. Jimmy Durmaz lyfte in en till synes harmlös boll för Köge-keepern att plocka, men Halsti hann in emellan och störde denne till ett fummel ur vilket Agon Mehmeti vaskade fram sitt första mål för året! Femettan kom så tre minuter från slutet genom Jiloan Hamad, som löpte rappt i djupet, ropade till sig bollen från Kruys på mittplan – mycket fin framspelning av Rick – och väl loss vackert chippade bollen i mål.

Två A-lagsdebuter ägde rum på Malmö IP denna eftermiddag med mindre än månaden kvar till klubbens hundraårsjubileum, två ytterligare ynglingar till den långa, långa rad som ”ända sedan gamla dagar” haft den äran. Filip Stenström och Ivo Pekalski, båda till Malmö i somras från Västerås respektive Landskrona, båda med bra prestationer i U21-laget i höstas bakom sig. Och båda med berömvärda debutinsatser. Stenström kom in som högerback i andra halvlek och presenterade sig för MFF-publiken i den 62:a minuten med en fin kombination med Jiloan Hamad och sånär genombrott nere vid kortlinjen. Defensivt ställdes han inte på några egentliga prov, men han visade upp ett löpteg med fint tryck i, stark vilja, initiativförmåga och kvaliteter i kombinationsspelet.

Debutant nummer två, Ivo Pekalski, var, i den mån någon var det, man of the match. Säker med bollen, följsam i rörelserna över plan, framstående i att fördela boll, starta och följa med i anfallen – det var han redan med U21 ifjol.  Men ännu roligare förstås att se dessa kvaliteter intakta ett snäpp upp, och kompletterade med slitstyrka. Ivo var motorn i MFF:s spel i första halvlek, och när han tröttnade snart in i andra uppstod ett vakuum, som först efterhand fylldes igen av Kruys och Åhman Persson.

På vänsterbacken två provspelare, Rasmus Lindkvist och… sanslöst nog Joseph Elanga! Närmast overkligt att se en av det tidiga 00-talets favoriter på plan bara sådär helt plötsligt tillbaka, fem år senare. Fem år är förvisso tillräckligt lång tid för minnen att korrumperas – en halvtimme är trots allt nog – men visst var det en lite annan Joseph som åter tog plats i en ljusblå elva? Kanske var det ”stundens allvar” i form av provspelet, men Elanga höll ganska låg profil på plan, spelade riskminimerande och säkert och kastade sig inte en enda gång fram till ett av sina patenterade inlägg. Ickedestomindre spelade han bra, rentav mycket bra. Rasmus Lindkvist i andra halvlek hamnade lite i skuggan av Elangas första, men även han gav ett bra intryck.

Visst, bara en första träningsmatch utan tävlingsnerv. Men det känns ändå riktigt bra med en 5-1-seger och en smakstart på jubileumsåret 2010. En smakstart med stark mersmak. På att se mer MFF-fotboll, snarast möjligt, och få fler intryck, följa laget nästa bit på vägen ett nytt och - liksom alla andra - viktigt år.

Tobias Christoffersson

Alla matchrapporter

Klubbstolar och loger

Se MFF från första parkett

Med en egen klubbstol eller loge stödjer du klubben och får en fotbollsupplevelse för dig och dina kunder på köpet. Läs mer

Bli medlem!

Älskar du Malmö FF?

Som medlem i klubben är du en viktig del av vår framtid. Bli medlem i MFF du också!Klicka här

 
Namnsponsor
Swedbank
Dräktleverantör
Puma
Tribunsponsorer
eon Falcon PEAB Sydsvenskan
Officiella sponsorer
BE Group Elitfönster JMS Mercedes Benz


Sova Svenska Spel Sydtotal